High Wycombe CC Trophy and Award Winners 2018
Award TitleAwardName
E Why CupClub Championship & BAR Jeff Roberts
Mick Fryer TrophyVets BAR ActualJeff Roberts
J Ball ShieldVets BAR on StandardJeff Roberts
M Wright CupSenior Ladies BARDena Ford
M Wright CupVet Ladies BARDena Ford
SJ Busby CupVets Ladies BAR on StandardDena Ford
R Stone CupJunior BARNo award
Kath Pearson CupEvening League BAR MenPhil Porteous
Chris Hart CupLadies Evening League BARNo award
W Brunner Swiss CupShort Distance BARJeff Roberts
Don Adams CupChiltern Hilly Time TrialsPete Lawrence
J Firth CupFastest over three 10s in the Evening LeaguePete Lawrence
M & G Wright CupJuvenile BARNo award
Astor CupSpecial Achievement AwardAndy Pearce
Frazer CupSenior Road Race ChampionDan Shoobridge
B Wright CupJunior Road Race ChampionSam Hucks
Darren Wright CupOutstanding Young RiderSeb Garry
N Line CupOff Road AwardHuw Thomas
Club Volunteer AwardVolunteer Award of 2016John Day
Cole PlateBest All Round Club MemberPaul Morrisey
Club Run CupBest Club Run of the YearFrank Fallon
Crook Rackstraw CupClub Track ChampionMalcolm Freeman
G & B Morrison CupMost Improved Time TrialistJeff Roberts
Dees CupBest Ride in AprilPaul Morrissey
E Adkins CupMost Improved Road RiderAndy Davies
Sportive Challenge CupBest Sportive PerformancePaul Hill
G Lewis CupVets Road Race ChampionMalcolm Freeman
Ladies Road Race CupLadies Road Race ChampionEmma Wood
Audax CupSportive Challenge CupBenjamin Marcu
S Noble Peace Race TrophyBest Single Day Road RaceHuw Richards
Walker Ganzel Cup2018 Club MemberPaul Morrisey
Deheaume CupBest 12 hour time trial of the yearNo award
Graefe CupFastest 100 milesJeff Roberts
W Nash TrophyFastest 50 of the YearJeff Roberts
Adams 25 CupFastest 25 of the YearOllie Hucks
Peter Lee TrophyFastest Ladies 10Dena Ford
P Burnett CupClub 25 ChampionOllie Hucks
E Burnett CupHandicap 25 ChampionNo award
Brocklehurst CupFastest in WLC Club 25Pete Lawrence
N Line CupLongmarkers 25 CupNo award
H Why CupFastest Medium GearNo award
Hewgate CupFastest Club 2-Up 25Phil Porteous & Jon Chadwick
Handicap 50 Mile CupHandicap 50 MileCathy Roberts
M Fryer CupFastest in Club 50Andrew Wright
P Erodotou CupFastest Lady – Britwell Hill ClimbCara Frank
Britwell Hill Climb CupBritwell Hill Climb ChampionshipsSamHucks
Free WheelingDownhill ChampionshipAndy Garaj
S Dangerfield CupAston Hill ChallengeOllie Hucks
Aston Hill Over 55s AwardAston Hill ChallengePhil Porteous
Evening League WinnersMen’s Senior Champion TT BikeJeff Roberts
Men’s Senior Champion Road BikeBenjamin Marcu
Men’s Veteran Champion TT BikeBob Lambert
Men’s Veteran Champion Road BikeGareth Anderson
Ladies Veteran Champion TT BikeDena Ford
Ladies Veteran Champion Road BikeMargaret Lambert
Men’s Junior Champion Road BikeMatt Hillier